Szkoła jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)
  • Tarcza szkolna
Godło Państwowe

Motto szkoły:

"Rzeczą dla człowieka najważniejszą jest wychowanie.

Albowiem każda rzecz dobrze rozpoczęta daje nadzieje dobrego wyniku."

Antyfon Sofista


100-lecie Bitwy Warszawskiej

W Biskupinie na festynie 80 lat po odkryciu osady i nie tylko

(Zam: 11.02.2014 r., godz. 11.07)
W dniach 19 i 29 września 2013 roku razem z moją klasą i dziećmi z klas II-VI byliśmy na wycieczce na terenie Wielkopolski.
Z Wólki Radzymińskiej wyruszyliśmy o godz. 7.15. W drodze pilotka pani Beata opowiadała o regionie, w którym będziemy gościć.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Główna jego część usytuowana jest na wyspie. Przepłynęliśmy na nią małym promem. Oglądaliśmy kaplicę, w której Mieszko I przyjął chrzest w 966 r., makietę grodu, zrekonstruowane chaty i wał obronny oraz współczesne rzeźby przedstawiające postacie ze zjazdu gnieźnieńskiego: niemieckiego cesarza Ottona III, polskiego księcia Bolesława Chrobrego i brata św. Wojciecha - Radzima Gaudentego.

Później udaliśmy się autokarem do Żnina. Stamtąd pojechaliśmy kolejką wąskotorową do Wenecji. W Muzeum Kolejek Wąskotorowych podziwialiśmy bogatą kolekcję parowozów oraz różnej konstrukcji i przeznaczenia wagonów. Potem udaliśmy się na usytuowane w pobliżu wzgórze, gdzie oglądaliśmy ruiny XIV wiecznego zamku kasztelana Mikołaja Nałęcza. Przekazywana przez okoliczną ludność legenda głosi, że w tym miejscu straszy Diabeł Wenecki - duch dawnego okrutnego właściciela strzegący swych skarbów.

Następnie autokarem pojechaliśmy do Ośrodka Wypoczynkowego "Relax" w Chomiąży Szlacheckiej, gdzie mieliśmy zarezerwowany nocleg. Wieczorem przy ognisku miejscowy przewodnik opowiadał nam legendy pałuckie. Dzień zakończyliśmy dyskoteką.

Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Biskupina – zrekonstruowanej osady sprzed 2700 lat. Odbywał się tam festyn archeologiczny. Poznaliśmy prasłowiańską osadę i życie jej mieszkańców. Własnoręcznie lepiliśmy gliniane naczynia, wykonywaliśmy biżuterię z miedzi, skręcaliśmy sznurek. Oglądaliśmy pokazy farbowania wełny, tkania lnu i szycia ubrań, wyrobu narzędzi z krzemienia i kości zwierząt. Bardzo podobały się nam też pokazy walk i uzbrojenie dawnych wojów.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do Kruszwicy. Zobaczyliśmy pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego ze słynną Mysią Wieżą znaną z ,,Legendy o królu Popielu”. Z jej szczytu rozciągał się przepiękny widok. Podziwialiśmy panoramę miasta i Jezioro Gopło. Późnym wieczorem wróciliśmy do domów. Wycieczka była bardzo udana.

Konrad Gera kl. III

Galeria fotograficzna

Statystyka strony

Strona oglądana: 756 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:brak danych, data: brak danych r., godz. brak danych
Wprowadził:Joanna Wardak, data: 11.02.2014 r., godz. 11.07
Ostatnia aktualizacja:Joanna Wardak, data: 11.02.2014 r., godz. 11.13
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
11.02.2014 r., godz. 11.13Joanna WardakEdycja strony
11.02.2014 r., godz. 11.07Joanna WardakDodanie strony

Copyright

© 2013-2019 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wólce Radzymińskiej
Zawartość merytoryczna: mgr Lidia Wize, e-mail: sekretariat@zspwr.nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 1 grudnia 2013 r.